Projektid
2024 projekt “Green Green Dress” Erasmus plus toetusel (01.01.2024-30.04.2024)
Projektis osalesid kolm rühma Eestist, Prantsusmaalt ja Hispaaniast, kuhu kuulusid entusiastlikud noored, kes olid pühendunud moe tarbimise väljakutsete uurimisele ja lahendamisele.
Enne Barcelonasse reisimist viis iga rühm läbi ulatusliku uuringu vastutustundliku moe tarbimise kohta. Need koostöös väljatöötatud uuringud olid suunatud noorte hoiakute ja käitumise hindamisele moe tarbimise osas nende vastavates riikides.
Uuringu tulemuste ja arutelude põhjal tuvastasid rühmad kolm peamist sõnumit, mida peeti äärmiselt oluliseks:
- Mõelgem enne ostmist
- Ostkem vähem, ostkem vastutustundlikult
- Kasutagem kauem oma riideid
Vaadeke videot, mille noored projekti tulemusena valmistasid.
Me sooviksime jagada ühte osaleja kirjutatud artiklit:
“2024. aasta alguses kutsus Rävala klubi noori, sealhulgas ka mind, osalema projektis GREEN GREEN DRESS (ROHELINE ROHELINE KLEIT – roheline kui kleidi värv ning kui jätkusuutlikult tehtud kleit). Tegemist on rahvusvahelise noorte programmiga, et muuta inimesed teadlikumaks oma riiete tarbimise, kasutamise ja hooldamise harjumustest ning tõsta inimeste teadlikkust nendest tulenevate keskkonna mõjudest. Eesmärgiks oli tutvustada noortele rõivaste elutsüklit ning selle erinevaid tahke, et noored saaksid end harida jätkusuutlikkuse vallas, teha omad järeldused ning jagada oma kogutud teadmisi ja arusaamisi ka teistega. GREEN GREEN DRESS projektis osales ligikaudu 35 noort Eestist, Prantsusmaalt ning Hispaaniast. Üritus leidis aset Hispaania linnas Barcelonas.
Programm algas jaanuaris koos prantslaste ja hispaanlastega küsimustiku koostamisest inimeste tarbimisharjumuste kohta ning sealjuures uuriti välja, kui suur on inimeste teadlikkus jätkusuutlikkusest. (Küsimustik: GREEN GREEN DRESS) Enim vastuseid tuli eestlastelt 43.5%, 25.8% prantslastelt, 30% hispaanlastelt ning 1.2% mujalt Euroopast.
Meie sõit Barcelonasse (veebruari keskpaigas) algas väikeste viperustega, kui saime teada, et Saksamaa streigi tõttu on meie vahemaandumisega lend tühistatud. Kahjuks jaotus meie Eesti grupp kaheks, sest osad pidid sõitma varasema ja teised hilisema lennuga.
Hoolimata halvast algusest, läks meie reis aina paremaks ning möödus nagu linnulennul.
21. veebruar oli põnev päev. Saime üksteisega tuttavaks ning külastasime Disseny Hub Barcelonat. Oli näha, et kõik noored olid elevil eesootava nädala pärast.
22. veebruaril, sõitsime hommikul Kataloonia teaduse ja tehnoloogia muuseumisse, milleks on endine tekstiilivabrik. Seal puutusime kokku Kataloonia ja ka Hispaania industrialiseerimise ja tekstiili ajalooga. Arhitektuuriliselt oli ehitis võimas. See paik oli reisi kõige huvitavam osa. Edasi liikusime lähedal asuvasse kultuurikeskusesse, kus hakkasime ettevalmistusi tegema videoks, mille pidime ideaalis reisi lõpuks valmis tegema. Samuti oli meil ka vahepeal konverents, kus jagati meiega kogemusi kiirmoe vallas töötamisest ja selle reaalsusest. Tagasi jõudes võeti meid vastu maitsva hispaaniapärase õhtusöögiga ning öö jõudis kätte muljetades.
23. veebruaril algas hommik hiljem, sest meie tuur Santa Eulalia`sse jäi ära. Päev algas kohtumisega Gratacós’es – väga peenes ja prestiižikas kangapoes. Saime teada, kuidas pood sündis, kui mitu põlve see edasi antud on ning millised kuulsused sealt kangaid ostavad. Kogemus oli väga silmiavav, sest ma polnud kunagi säärases kohas varem käinud, kuid ei maksa lummusel lasta petta – hiljem grupiga arutades räägiti ka Gratacós’e pahedest ja saladustest. Seejärel toimus konverents Anna Lopez Sol’iga. Pärast konverentsi ning video kallal töötamist, kõndisime Passeig de Gracia’s, kuid sellega ei piirdunud veel kogu päev… Õhtul sõitsime ööbimispaiga lähedal asuvast jaamast pisikese vaguniga mäele, et näha hingematvat vaadet suurlinnale. See oli üks aktiivseim, kuid ka kõige lemmikum päev Barcelonas.
24. veebruaril sõitsime butiigilaadsesse kohta nimega La Originaria, kus oli konverents disaineri Sylvia Calvo-ga, kelle teemaks oli riiete tegemine kohvikottidest. Põnev oli kuulda ta lugu ning veelgi põnevam oli hiljem butiigis ringi uudistada. Pärast seda läksime Barcelona sadamasse sööma. Õhtul jalutasime gooti kvartalis ning nautisime linna võlusid. Kuna olime jõudnud projekti lõpupäevile, siis tõmbasime otsi vaikselt kokku – tegelesime veel videoga.
25. veebruaril oli hommik väga varajane, sest käisime külastamas Barcelona tõelist pärlit – Sagrada Familia’t. Tänu ühele armsale reisi eestvedajale Montserrat Martorell-ile (keda Montseks hüüdsime), saime me Sagrada Familia pühapäevasele palvusele, mis oli tõeliselt pühalik ja mingit viisi puhas kogemus. Katedraali ees seistes valdas mind tohutu aukartus – kui sürreaalne oli seista ehitise ees, millest olen vaid pilte kunstiajaloos näinud…Pärast seda liikusime grupiga Borne’ naabruskonda, kus nautisime oma viimast päeva arutelude saatel.
26. veebruaril sõitsime tagasi, kuid ka see teekond venis ning oli üpriski stressirohke, sest kõik meie lennud lükati ilmastiku tõttu edasi. Oli ka lootusetuid hetki, kus mõtlesime, et koju ei saagi, kuid ööseks jõudsime tagasi koju, Eestisse.
Võiks öelda, et see oli aktiivseim Erasmus+ projekt, millel isiklikult käinud olen. Mitte ainult ei ammutanud me igal päeval teadmisi, vaid oli palju kordi, kus pidi ka aktiivselt kriitilist mõtlemist kasutama, mõtet ise edasi arendama ning analüüsima. Mitte miski polnud must-valge; mood ja jätkusuutlikkus veel eriti mitte. Tean aga seda, et minu jaoks on põhimured moevaldkonnas järgmised: Ületarbimine – meie või mina või kes iganes, üksi ei suuda vastu astuda suurtele korporatsioonidele – üldse on rumal oodata või arvata, et seda tegema peab. Nii tohutu panus võibki inimesi kohutada. “Milleks vaeva näha kui mina üksi midagi ei muuda?” Muutus algab meis endis. Me ei pea kellelegi füüsiliselt vastu astuma, ei pea streikima. Ainus, mida teha saame on mitte üle tarbida; osta rõivaid ainult siis, kui on vaja. Sedasi saame hoida raha kokku ja hiljem kasutada seda millegi parema ostmiseks, mis lõpuks ka palju kauem vastu peab – mida kvaliteetsem riie, seda parem on, kuid vaadates suuremat pilti, ei loe seegi. Asja kallisus või odavus on subjektiivne. “Kallimad” rõivad on tihtilugu kvaliteetsemad, kuid mis vahet seal on, kui neid ülearu osta… Loomulikult on ka parem osta second- hand poodidest riideid, kui kiirmoe kauplusest, kuid mis sellest kasu on, kui kaltsukatest tohututes kogustes kokku ostame – efekt on põhimõtteliselt üks ja see sama. Parandame oma riideid! Milleks visata midagi ära, kui seda kergelt parandada saab? Eks see tuleneb laiskusest ja ka võimaluse mitte kättesaadavusest – tänapäeval ei leidugi osadel niiti ja nõela kodudes. Samuti on tekkinud mentaliteet, et on parem uus osta, kui parandada. Eks sellel ole ka mingi iva, sest kui midagi katki on, siis võib see tähendada, et asi on halvasti tehtud ja et sellega on veel tulevikuski probleeme. Sellisel juhul ei maksa jääda kinni tsüklisse, kus visatakse ära halb ja ostetakse taas sama halb.” Autor: E. Kelli.
Fundacion Pineda kodulehelt on võimalik lugeda, mida noored sellest projektist kaasa võtsid: TAGASISIDE
Täname Erasmus Plusi ja Euroopa Liitu toetuse eest!
2019 projekt “Young Europe on an old road” EL toetusel. Algab 1. märtsil
2019.
2019 projekt “Young Europe on an old road” EL toetusel. Algab 1. märtsil
2019.
2017- 2018 projekt “Europe works just for you to work“ (https://www.fundaciondelvalle.org/eww-intro/)
Mais alustasime Erasmus+ raames projekti “Europe works just for you to work“, mis kestis 18 kuud. Tegemist oli projektiga, mis leidis aset koostöös Hispaania fondiga (Fundación del Valle) ja Soome MTÜga (KKE). Projekti eesmärk oli vahetada kogemusi, et pakkuda noorsootöötajatele teiste kogemuste kaudu õppimisvõimalust ning ühtlasi aidata noori meie tegevuste abil leida endale sobivat töökohta.
Projekti käigus korraldati erinevaid tegevusi ja kohtumisi koostööpartneritega. Meie panus projektis oli läbi viia koolitusi, mis on suunatud noortele, kes soovivad arendada oma sotsiaalseid oskusi leidmaks sobivat töökohta. Lisaks pakkusime neile võimalust töötada aeg-ajalt vabatahtlikena erivajadustega laste ja noortega ning eakatega hooldekodudes, mis on ka abiks ühiskonnale.
Mais toimus esimene kohtumine partneritega Helsingis, kus me arutlesime projekti eesmärkide üle ja täpsustasime ülesandeid.
Septembris alustasime projektiga seotud tegevustega. 2017. aastal toimusid projekti raames järgmised tegevused:
Igal nädalal töötoad, et arutleda, kuidas planeerida oma aega paremini, leida ja seada õiged prioriteedid, jne.
Haigete külastamised
Igal laupäeval käisime hooldekodus ja aitasime haigeid või vanureid – hoolitsesime nende eest, käisime jalutuskäikudel, püüdsime neile rõõmu pakkuda nendega vesteldes ja aega veetes jne.
Detsembris valmistasime jõulukorvid 10le vähemkindlustatud perele. Teavitasime inimesi jõulukorvide algatusest listide ja sotsiaalvõrgustiku kaudu. Me komplekteerisime korvid keskuses ja viisime abivajavatele peredele
2015 projekt „Ole vaba, ole tahtlik“
Koolitus “Ole vaba! Ole tahtlik!” on suunatud noortele, kes soovivad arendada oma sotsiaalseid oskusi, töötades aeg-ajalt erivajadustega laste ja noortega ning eakatega hooldekodudes vabatahtlikena.
Projekt oli mõelnud 18-30aastastele noortele.
Koolitused toimusid: 5.-6. juuni ning 9.-10. oktoober.
Koolituste teemad olid:
- Erivajaduste olemusest (käitumishäired, autism, õpiraskused jne)
- Kunstitöö juhendamispõhimõtetest
- Heli, sõna ning muusika mõju inimesele
- Haigetega/eakatega suhtlemise eripära
Tutvustasime erivajadustega inimestele sobilikke tehnikaid (maal, kollaaž, saori ehk loovkudumine, keraamika, viltimine) ning muusikateraapilisi võtteid.
Projekti „Ole vaba, ole tahtlik“ raames toimus 20.-28. juulil Eesti-Hispaania noortevahetus. Käisime Pirita Sotsiaalkeskuses noortelaagrit abistamas, kus vabatahtlikud said omandatud oskusi praktiseerida.
2015 projekt “Dialoog ateljees”
Vabatahtlike kaasamine erivajadustega laste ja noorte
kunstialases huvihariduses; VÜF-i toetusel.
2013-14 projekt “It’s so You”
Naiselikkuse mõtestamine ühiskonnas, suhted kogukonnas,
perekonnas, tööl; EL toetusel.
2012 projekt “Art gastronomy”
Kokandusele ja kokandusharidusele keskenduv
noortevahetus; EL toetusel.
2011 projekt “Perestroika ehk vabatahtliku töö võlu”
Vabatahtliku töö tähtsuse teadvustamine, riskigruppide kaasamine läbi vabatahtliku töö tegevuste; EL toetusel.
2010 projekt “Santiago tee: rajad mis ühendavad Euroopat”
Euroopa ühise ajaloo, kultuuri ja kommetega tutvumine, tolerantsuse arendamine erinevate
kultuuritaustaga noorte vahel, sportlik pingutus palverändurite raja läbimiseks;
CUME Fondi ja Xunta de Galicia toetusel.
2007 projekt “Inimõigused ja solidaarne tegevus”
Solidaarsus riskigruppidega ja eakate inimestega, ühiskonna heaolu mõjutamine läbi vastutustundliku töö; EL toetusel
2006 projekt “Meedia mõju noorte käitumisele”
Valikuvõimalused, kultuuri edasiandmine läbi massimeedia; EL toetusel.
2005 projekt “Santiago tee”
Konverents, CUME Fondi toetusel.